RH100-40.000-18-F-2050-TR
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD
NOVA Part#:
282-1794045-RH100-40.000-18-F-2050-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RH100-40.000-18-F-2050-TR
Standard Package:
3,000
40 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
TypeMHz Crystal
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Frequency 40 MHz