EWT100JB3R00
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 100W
NOVA Part#:
514-1001067-EWT100JB3R00
Manufacturer Part No:
EWT100JB3R00
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
3 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerStackpole Electronics Inc
RoHS 1
SeriesEWT
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Size / Dimension0.752" Dia x 6.496" L (19.10mm x 165.00mm)
Height - Seated (Max)-
Package / CaseRadial, Tubular
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleTab
Tolerance±5%
Temperature Coefficient-
Mounting FeatureBrackets (not included)
Features Flame Proof, Safety
Resistance 3 Ohms
Other NamesEWT1003JB
-EWT1003JB-ND
EWT 100 3 5% B