L100J3R0
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 100W
NOVA Part#:
514-1100490-L100J3R0
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
L100J3R0
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
3 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerOhmite
RoHS 1
Series270
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height - Seated (Max)-
Package / CaseRadial, Tubular
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
CompositionWirewound
Power (Watts) 100W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Resistance 3 Ohms