B40600A7787M001
CAP ALUM POLY HYB 780UF 35V T/H
NOVA Part#:
62-277492-B40600A7787M001
Manufacturer Part No:
B40600A7787M001
Standard Package:
400
Technical Datasheet:
780 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Axial, Can 5.1mOhm 4000 Hrs @ 125°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerEPCOS - TDK Electronics
RoHS 1
SeriesB40600
TypeHybrid
Capacitance780 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.1mOhm
Size / Dimension0.551" Dia x 0.984" L (14.00mm x 25.00mm)
Height - Seated (Max)-
Package / CaseAxial, Can
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency 7.4 A @ 20 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V