A750MV477M1VAAE018
CAP ALUM POLY 470UF 20% 35V T/H
NOVA Part#:
62-277104-A750MV477M1VAAE018
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
A750MV477M1VAAE018
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 18mOhm 2000 Hrs @ 105°C
RoHS 1
SeriesA750
TypePolymer
Capacitance470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number A750MV
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency 225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.5 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size-
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V