ECASD41C476M040KH0
CAP ALUM POLY 47UF 20% 16V SMD
NOVA Part#:
62-278108-ECASD41C476M040KH0
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ECASD41C476M040KH0
Technical Datasheet:
47 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 1000 Hrs @ 125°C
TypePolymer
Capacitance47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Package / Case2917 (7343 Metric)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated16 V