ECASD41E336M040KH0
CAP ALUM POLY 33UF 20% 25V SMD
NOVA Part#:
62-277459-ECASD41E336M040KH0
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ECASD41E336M040KH0
Technical Datasheet:
33 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 1000 Hrs @ 125°C
TypePolymer
Capacitance33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Package / Case2917 (7343 Metric)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V