VE0603K300R030
VARISTOR 47V 30A 0603
NOVA Part#:
130-2641005-VE0603K300R030
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
VE0603K300R030
Standard Package:
3,500
Technical Datasheet:
47 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
More Information
CategoryTVS - Varistors, MOVs
ManufacturerKEMET
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
SeriesAutomotive, AEC-Q200, VE
Maximum AC Volts30 V
Maximum DC Volts38 V
Varistor Voltage (Min)42.3 V
Varistor Voltage (Typ)47 V
Varistor Voltage (Max)51.7 V
Current - Surge30 A
Energy 0.10J
Capacitance @ Frequency 160 pF @ 1 kHz