B72214S0140K151
VARISTOR 22V 1KA DISC 14MM
NOVA Part#:
130-2641798-B72214S0140K151
Manufacturer Part No:
B72214S0140K151
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
SeriesStandard
Maximum AC Volts14 V
Maximum DC Volts18 V
Varistor Voltage (Min)19.8 V
Varistor Voltage (Typ)22 V
Varistor Voltage (Max)24.2 V
Current - Surge1 kA
Energy 4.0J
Capacitance @ Frequency 9950 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 14mm