V300LT20AP
VARISTOR 470V 4.5KA DISC 14MM
NOVA Part#:
130-2642087-V300LT20AP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
V300LT20AP
Standard Package:
400
Technical Datasheet:
470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Series | LT | |
| Maximum AC Volts | 300 V | |
| Maximum DC Volts | 405 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 423 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 470 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 517 V | |
| Current - Surge | 4.5 kA | |
| Energy | 77J | |
| Capacitance @ Frequency | 400 pF @ 1 MHz | |
| Package / Case | Disc 14mm | |