VE1812K801R025
VARISTOR 39V 800A 1812
NOVA Part#:
130-2644571-VE1812K801R025
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
VE1812K801R025
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
39 V 800 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1812 (4532 Metric)
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | KEMET | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Series | Automotive, AEC-Q200, VE | |
| Maximum AC Volts | 25 V | |
| Maximum DC Volts | 31 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 35.1 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 39 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 42.9 V | |
| Current - Surge | 800 A | |
| Energy | 3.9J | |
| Capacitance @ Frequency | 2300 pF @ 1 kHz | |