ZV20K0805121NIR1
VARISTOR SMD
NOVA Part#:
130-2642563-ZV20K0805121NIR1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ZV20K0805121NIR1
Standard Package:
3,500
Technical Datasheet:
33 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Series | ZV SMD | |
| Maximum AC Volts | 20 V | |
| Maximum DC Volts | 26 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 33 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3 V | |
| Current - Surge | 120 A | |
| Energy | 0.4J | |
| Capacitance @ Frequency | 290 pF @ 1 kHz | |