B72520T0400K062
VARISTOR 68V 100A 1206
NOVA Part#:
130-2640893-B72520T0400K062
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
B72520T0400K062
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
68 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Series | Standard | |
| Maximum AC Volts | 40 V | |
| Maximum DC Volts | 56 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 61.2 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 68 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 74.8 V | |
| Current - Surge | 100 A | |
| Energy | 0.50J | |
| Capacitance @ Frequency | 250 pF @ 1 kHz | |