B72530T0140K062
VARISTOR 22V 400A 1210
NOVA Part#:
130-2641092-B72530T0140K062
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
B72530T0140K062
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
22 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Series | Standard | |
| Maximum AC Volts | 14 V | |
| Maximum DC Volts | 18 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 19.8 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 22 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 24.2 V | |
| Current - Surge | 400 A | |
| Energy | 1.5J | |
| Capacitance @ Frequency | 2000 pF @ 1 kHz | |