CGA0603MLC-24E
VARISTOR 0603
NOVA Part#:
130-2642621-CGA0603MLC-24E
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CGA0603MLC-24E
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Base Product Number | CGA0603 | |
| Series | ChipGuard® MLC | |
| Maximum DC Volts | 24 V | |
| Energy | - | |
| Capacitance @ Frequency | 0.5 pF @ 1 MHz | |