MOV-10D391KTR
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 10MM
NOVA Part#:
130-2641424-MOV-10D391KTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MOV-10D391KTR
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
390 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number MOV-10
Series-
Maximum AC Volts250 V
Maximum DC Volts320 V
Varistor Voltage (Min)351 V
Varistor Voltage (Typ)390 V
Varistor Voltage (Max)429 V
Current - Surge2.5 kA
Energy 60J
Capacitance @ Frequency 260 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 10mm