B72205S0110K101
VARISTOR 18V 100A DISC 5MM
NOVA Part#:
130-2641623-B72205S0110K101
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
B72205S0110K101
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
18 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Series | Standard | |
| Maximum AC Volts | 11 V | |
| Maximum DC Volts | 14 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 16.2 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 18 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 19.8 V | |
| Current - Surge | 100 A | |
| Energy | 0.30J | |
| Capacitance @ Frequency | 1750 pF @ 1 kHz | |
| Package / Case | Disc 5mm | |