V321DB40
VARISTOR 510V 40KA BLADE TYPE
NOVA Part#:
130-2643031-V321DB40
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
V321DB40
Standard Package:
10
Technical Datasheet:
510 V 40 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Blade Type, Encased
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Series | DB | |
| Maximum AC Volts | 320 V | |
| Maximum DC Volts | 420 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 459 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 510 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 561 V | |
| Current - Surge | 40 kA | |
| Energy | 460J | |
| Capacitance @ Frequency | 3800 pF @ 1 MHz | |