MOV-14D820K
VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
NOVA Part#:
130-2641621-MOV-14D820K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MOV-14D820K
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
82 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number MOV-14
Series-
Maximum AC Volts50 V
Maximum DC Volts65 V
Varistor Voltage (Min)74 V
Varistor Voltage (Typ)82 V
Varistor Voltage (Max)90 V
Current - Surge4.5 kA
Energy 22J
Capacitance @ Frequency 2400 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 14mm