VA2220K122R020
VARISTOR 33V 1.2KA 2220
NOVA Part#:
130-2649890-VA2220K122R020
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
VA2220K122R020
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
33 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 2220 (5750 Metric)
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | KEMET | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Series | Automotive, AEC-Q200, VA | |
| Maximum AC Volts | 20 V | |
| Maximum DC Volts | 26 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 33 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3 V | |