B72520E0350K062
VARISTOR 56V 100A 1206
NOVA Part#:
130-2641080-B72520E0350K062
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
B72520E0350K062
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
56 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1206 (3216 Metric)
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Series | Automotive, AEC-Q200, E | |
| Maximum AC Volts | 35 V | |
| Maximum DC Volts | 45 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 50.4 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 56 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 61.6 V | |
| Current - Surge | 100 A | |
| Energy | 0.40J | |
| Capacitance @ Frequency | 200 pF @ 1 kHz | |