SMBJ300CA
TVS DIODE 300VWM 486VC
NOVA Part#:
129-2488179-SMBJ300CA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMBJ300CA
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
486V Clamp 1.23A Ipp Tvs Diode Surface Mount -
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMeritek
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.23A
Capacitance @ Frequency -
Series SMBJ
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 486V
Power - Peak Pulse600W
Power Line Protection-
Package / CaseDO-214AA (SMB)
Voltage - Breakdown (Min) 335V