SMBJ30CA-E3/5B
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
NOVA Part#:
129-2490058-SMBJ30CA-E3/5B
Manufacturer Part No:
SMBJ30CA-E3/5B
Standard Package:
3,200
Technical Datasheet:
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Base Product Number SMBJ30
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A
Capacitance @ Frequency -
Series TransZorb®
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V