SM15T36CAY
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC SMC
NOVA Part#:
129-2488626-SM15T36CAY
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SM15T36CAY
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
64.3V Clamp 156A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMC
Base Product Number SM15T36
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 156A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.3V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 34.2V