PESD5V5V1BCSNYL
TVS DIODE 5.5VWM 10.2VC DSN0402B
NOVA Part#:
129-2495812-PESD5V5V1BCSNYL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PESD5V5V1BCSNYL
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
10.2V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0402B
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DSN0402B
Base Product Number PESD5V5
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 8.6pF @ 1MHz
Series -
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.5V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.2V