SMAJ58AHR3G
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AC
NOVA Part#:
129-2481413-SMAJ58AHR3G
Manufacturer Part No:
SMAJ58AHR3G
Standard Package:
1,800
Technical Datasheet:
93.6V Clamp 4.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerTaiwan Semiconductor Corporation
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number SMAJ58
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.3A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101, SMAJ
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V