VCAN16A2-03S-E3-08
TVS DIODE 16VWM 28VC SOT23-3
NOVA Part#:
129-2487902-VCAN16A2-03S-E3-08
Manufacturer Part No:
VCAN16A2-03S-E3-08
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
28V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number VCAN16
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 16.7pF @ 1MHz
Series -
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28V
Power - Peak Pulse145W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min) 17.1V