B74121U0033M060
TVS DIODE 3.3VWM 5.2VC 0201
NOVA Part#:
129-2482430-B74121U0033M060
Manufacturer Part No:
B74121U0033M060
Standard Package:
20,000
Technical Datasheet:
5.2V (Typ) Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0201
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerEPCOS - TDK Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 0201
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 0.65pF @ 1MHz
Series -
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 5.2V (Typ)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
Package / Case0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min) 5V