SMBJ33A-13-F
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
NOVA Part#:
129-2488970-SMBJ33A-13-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMBJ33A-13-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMB
Base Product Number SMBJ33
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.3A
Capacitance @ Frequency -
Series SMBJ
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V