CDSOT23-T12C
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOT23-3
NOVA Part#:
129-2482186-CDSOT23-T12C
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CDSOT23-T12C
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
25.9V Clamp 21.61A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number CDSOT23
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.61A
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Series -
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.9V
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V