5.0SMDJ13A
TVS DIODE 13VWM 21.5VC
NOVA Part#:
129-2573265-5.0SMDJ13A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
5.0SMDJ13A
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
21.5V Clamp 233A Ipp Tvs Diode Surface Mount -
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMeritek
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 233A
Capacitance @ Frequency -
Series 5.0SMDJ
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line Protection-
Package / CaseDO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V