VESD15A1-HD1-G4-08
TVS DIODE 15VWM 27VC LLP1006-2L
NOVA Part#:
129-2489801-VESD15A1-HD1-G4-08
Manufacturer Part No:
VESD15A1-HD1-G4-08
Standard Package:
8,000
Technical Datasheet:
27V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount LLP1006-2L
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LLP1006-2L
Base Product Number VESD15
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 45pF @ 1MHz
Series -
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27V
Power - Peak Pulse150W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseSOD-882
Voltage - Breakdown (Min) 15.5V