SMBJ16CA-13-F
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
NOVA Part#:
129-2477663-SMBJ16CA-13-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMBJ16CA-13-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMB
Base Product Number SMBJ16
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.1A
Capacitance @ Frequency -
Series SMBJ
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V