SMBJ24CAQ-13-F
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
NOVA Part#:
129-2489343-SMBJ24CAQ-13-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMBJ24CAQ-13-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMB
Base Product Number SMBJ24
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V