PTVS13VS1UR,115
TVS DIODE 13VWM 21.5VC CFP3
NOVA Part#:
129-2477881-PTVS13VS1UR,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTVS13VS1UR,115
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
21.5V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123W
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123W
Base Product Number PTVS13
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.6A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseSOD-123W
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V