SLD8S27A
TVS DIODE 27VWM 43.6VC SMTO-263
NOVA Part#:
129-2494973-SLD8S27A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SLD8S27A
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
43.6V Clamp 160A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerLittelfuse Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMTO-263
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 160A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101, SLD8S
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43.6V
Power - Peak Pulse7000W (7kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseNonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min) 29.9V