SMCJ75A-TP
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
NOVA Part#:
129-2505947-SMCJ75A-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMCJ75A-TP
Technical Datasheet:
121V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC (DO-214AB)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Base Product Number SMCJ75
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A
Capacitance @ Frequency -
Series -
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V