1.5SMC36A
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC
NOVA Part#:
129-2483534-1.5SMC36A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
1.5SMC36A
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
49.9V Clamp 30.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount -
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMeritek
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.5A
Capacitance @ Frequency -
Series 1.5SMC
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 49.9V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line Protection-
Package / CaseDO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 34.2V