ATV50C480JB-HF
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
NOVA Part#:
129-2490282-ATV50C480JB-HF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ATV50C480JB-HF
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
77.4V Clamp 64.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerComchip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Base Product Number ATV50C480
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.6A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V