CD143A-SR12
TVS DIODE 12VWM 30VC SOT143
NOVA Part#:
129-2478922-CD143A-SR12
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CD143A-SR12
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
30V Clamp 16A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-143
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-143
Base Product Number CD143A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 10pF @ 1MHz
Series -
TypeSteering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30V
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionYes
Package / CaseTO-253-4, TO-253AA
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V