1.5SMC300CA
TVS, 256V, 1500W Bi
NOVA Part#:
129-2477942-1.5SMC300CA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
1.5SMC300CA
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
414V Clamp 3.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC (DO-214AB)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDComponents
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.6A
Capacitance @ Frequency -
Series -
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 256V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 414V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 285V