SMAJ14CA
TVS DIODE 14VWM 23.3VC
NOVA Part#:
129-2484972-SMAJ14CA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMAJ14CA
Standard Package:
1,800
Technical Datasheet:
23.3V Clamp 17.24A Ipp Tvs Diode Surface Mount -
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMeritek
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.24A
Capacitance @ Frequency -
Series SMAJ
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.3V
Power - Peak Pulse400W
Power Line Protection-
Package / CaseDO-214AC (SMA)
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V