SMCJ33A-E3/57T
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
NOVA Part#:
129-2490003-SMCJ33A-E3/57T
Manufacturer Part No:
SMCJ33A-E3/57T
Standard Package:
850
Technical Datasheet:
53.3V Clamp 28.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Base Product Number SMCJ33
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A
Capacitance @ Frequency -
Series TransZorb®
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V