SMCJ200CA
TVS DIODE 200VWM 324VC
NOVA Part#:
129-2477603-SMCJ200CA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMCJ200CA
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
324V Clamp 4.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount -
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMeritek
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.6A
Capacitance @ Frequency -
Series SMCJ
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 324V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line Protection-
Package / CaseDO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 224V