1.5SMCJ60C
TVS DIODE 60VWM 107VC SMC/DO214
NOVA Part#:
129-2480625-1.5SMCJ60C
Manufacturer Part No:
1.5SMCJ60C
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
107V Clamp 14A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC/DO-214AB
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiotec Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMC/DO-214AB
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14A
Capacitance @ Frequency -
Series -
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 107V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V