SMP3V3-M3/84A
TVS DIODE 3.3VWM 7.3VC DO220AA
NOVA Part#:
129-2488434-SMP3V3-M3/84A
Manufacturer Part No:
SMP3V3-M3/84A
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
7.3V Clamp 54.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-220AA (SMP)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-220AA (SMP)
Base Product Number SMP3V3
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54.8A
Capacitance @ Frequency -
Series TransZorb®, eSMP®
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 7.3V
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-220AA
Voltage - Breakdown (Min) 4.1V