SMBJ188A-E3/52
TVS DIODE 188VWM 328VC DO214AA
NOVA Part#:
129-2489326-SMBJ188A-E3/52
Manufacturer Part No:
SMBJ188A-E3/52
Standard Package:
750
Technical Datasheet:
328V Clamp 2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Base Product Number SMBJ188
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2A
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 188V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 328V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 209V