44WR10KLFTB
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
NOVA Part#:
420-1596330-44WR10KLFTB
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
44WR10KLFTB
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 9.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
Mounting TypeSurface Mount
Series44
Number of Turns9
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.190" x 0.138" Face x 0.209" H (4.83mm x 3.51mm x 5.31mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 10 kOhms