3290W-1-103
TRIMMER 10K OHM 1W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1596122-3290W-1-103
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3290W-1-103
Technical Datasheet:
10 kOhms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 25.0 Turn Top Adjustment
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number 3290W
Resistive MaterialWirewound
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" L (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 1W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Resistance 10 kOhms