84WR20KLFTR
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD TOP
NOVA Part#:
420-1594632-84WR20KLFTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
84WR20KLFTR
Standard Package:
400
Technical Datasheet:
20 kOhms 0.25W, 1/4W Surface Mount Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Series84
Number of Turns12
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.295" H (6.35mm x 4.32mm x 7.49mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 20 kOhms